Rosetta już krąży wokół komety
Pierwsza pętla, jaką zatoczy pojazd wokół komety znajduje się na wysokości około 100 km a pełny obrót dookoła niej zajmie sondzie 3-4 dni. Później orbita sondy będzie stopniowo obniżana, do możliwie najniższej wartości. Przebieg procesu zależeć będzie od aktywności komety.
Rosetta została wybudzona z trwającej od 2011 hibernacji w styczniu tego roku. W maju rozpoczęła manewry mające na celu zbliżenie się do komety i wejście na jej orbitę. Szóstego sierpnia przeprowadzono dziesiąty z nich o nazwie CATI (Close Approach Trajectory – Insertion), trwający 6 minut i 26 sekund. Rosetta będzie towarzyszyła swojej komecie do końca 2015 roku i razem z nią zbliży się do Słońca.
Sonda jest pierwszym podejściem do szczegółowych badań na powierzchni jądra kometarnego i z orbity wokół niego. Pierwotnym celem misji miała być kometa 46P/Wirtanen, do której sonda miała wystartować w styczniu 2003 r. i dotrzeć w 2011 roku.
Plan ten został zarzucony po awarii rakiety Ariane 5 w grudniu 2002 r. Opóźnienie początku spowodowało zmianę planowanego celu na kometę okresową 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Rosetta ma wejść na orbitę komety i zrzucić na nią lądownik Philae - według wstępnych planów dojdzie do tego 11 listopada.
Oto film obrazujący „orbitę” Rosetty wokół 67P.
M. U.