Program sprawdzający jakość Wikipedii

Program sprawdzający jakość Wikipedii
Wikipedia jest wspaniałym narzędziem, które pomogło niejednej osobie w dostępnie do wiedzy, jednak - co dobrze wie każdy specjalista w swojej dziedzinie - wiele z zamieszczonych tam opisów haseł nie grzeszy dokładnością i akuratnością.

Pomóc jej użytkownikom chcą chińscy naukowcy, którzy opracowali algorytm komputerowy sprawdzający jakość opisów haseł w tym serwisie. Informacja o nowym narzędziu ukazała się w czasopiśmie pt. "International Journal of Information Quality".

Jak wiadomo, Wikipedia powstała i wciąż powstaje dzięki wysiłkom wolontariuszy, tzw. wikipedystów, zaś omówienia haseł edytowane i weryfikowane są w niej na zasadzie społecznościowej, czyli każdy użytkownik może wprowadzać edycje i zmiany. Krytycy, wywodzący się głównie ze świata oficjalnej nauki, wciąż podkreślają, że nie można tego źródła porównywać z tradycyjnymi encyklopediami, redagowanymi przez zespoły autorytetów w swoich dziedzinach.

Jingyu Han i Kejia Chen Uniwersytetu Nankińskiego opracowali swoje narzędzie wykorzystując sieć bayesowską do przedstawiania zależności pomiędzy zdarzeniami w oparciu na rachunku prawdopodobieństwa. Zastosowali ją do wpisów w Wikipedii, uzyskując dane pozwalające na stworzenie ich rankingu. Wpisy oznaczane jako te o niskiej jakości, mogą informować o potrzebie edycji i udoskonalenia. Te natomiast, które w rankingu są wysoko, mogą zostać oznaczane jako "wyczerpujące" i być wyposażone w mechanizm blokujące poprawki obniżające ich jakość.

M. U.