Kardiolog bada pacjenta po drugiej stronie Atlantyku

Kardiolog bada pacjenta po drugiej stronie Atlantyku
Przebywający w Niemczech dr Partho P. Sengupta ze Szkoły Medycznej Icahn at Mount Sinai przeprowadził trans-atlantyckie badanie echokardiograficzne na pacjencie znajdującym się w Bostonie. Wykorzystał komputer i robota.

Informacja i opis nowej technologii znalazły się w sierpniowym numerze specjalistycznego czasopisma "Journal of the American College of Cardiology- Imaging".

"Nasz pierwszy, związany z badaniem człowieka, eksperyment pokazuje, że możliwe jest przeprowadzanie badań ultradźwiękowy technikami tele-robotycznymi na bardzo duże odległości, z wykorzystaniem zwykłego Internetu", ocenia dr Sengupta. Podczas pierwszego z przeprowadzonych eksperymentów wykorzystano lekkie ramię robotyczne z wbudowanym modułem do badań ultradźwiękowych. Badanie tętnicy szyjnej trwało dwie minuty.

W drugim eksperymencie podzielono grupę pacjentów na dwie części – jedna była badana tradycyjnie, w klinice specjalistycznej, druga zaś zdalnie i robotycznie w lokalnych ośrodkach zdrowia oddalonych nie mniej niż 160 km od specjalistycznego centrum. Okazało się, że w tym drugim przypadku skrócono kilkakrotnie czas trwania procedur medycznych.

M. U.