Miedź jak gąbka lepiej radzi sobie z CO2

Miedź jak gąbka lepiej radzi sobie z CO2
Tym, co zaprząta naukowców w wielu laboratoriach świata jest obecnie neutralizacja CO2, przetworzenie tego gazu, najlepiej na substancje, które można ponownie użyć.

Do wydajnych i opłacalnych reakcji chemicznych rozbijających bardzo stabilny dwutlenek węgla potrzebny jest katalizator, np. miedź. Zwykła miedź sprawdza się, ale nie zachwyca badaczy. Dlatego wymyślili inną postać tego metalu – miedź gąbczastą.

Jak informują uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Brown, w czasopiśmie "ACS Catalysis", redukcja CO2 za pomocą miedzi, która zamiast gładkiej powierzchni ma pory, jest znacznie bardziej efektywna. Porowata miedź jest produkowana metodą podobną do elektrolitycznej na bogatych w wodór podłożach za pomocą silnych przepływów prądu elektrycznego. Bąbelki wodoru sprawiają, że rozkłada się w postaci porów.

Podczas eksperymentów wykazano, że dzięki zastosowaniu gąbczastej miedzi, dwutlenek węgla przetwarzany jest na kwas mrówkowy ze znacznie większą wydajnością niż w dotychczas testowanych metodach ze zwykłą miedzią. Kwas ten może z kolei być półproduktem do produkcji różnych innych substancji, np. biopaliw.

M. U.