Kamera, która wykonuje 4,4 biliona klatek na sekundę

Kamera, która wykonuje 4,4 biliona klatek na sekundę
Naukowcy z pracujących wspólnie dwu japońskich uczelni opracowali prototyp kamery, która wykonuje 4,4 biliona klatek na sekundę. Projekt Japończyków, któremu nadano oficjalną angielskojęzyczną nazwę Sequentially Timed All-optical Mapping Photography (STAMP) jest opisywany w najnowszym numerze "Nature Photonics".

Technologia, która pozwoliła na skonstruowanie tak szybkiego aparatu określana jest jako "oparta na ruchu femtofotografia". W odróżnieniu od poprzednich super szybkich kamer nie potrzebuje powtarzanych wielokrotnie pomiarów do konstrukcji obrazu.

Urządzenie opiera się na optycznym mapowaniu obiektu w miarę postępów jego ruchu. W rezultacie wykonuje zdjęcia ruchomego obiektu tysiąc razy szybciej niż jakiekolwiek poprzedniczki z przyzwoitą rozdzielczością 450 na 450 pikseli.

W prace nad tym urządzeniem zaangażowane były dwa japońskie uniwersytety - Tokijski i Keio. Hiperszybka kamera ma mieć zastosowanie w rejestrowaniu bardzo szybkich, trudnych do obserwacji gołym okiem, procesów, np. niektórych reakcji chemicznych, drgań kratownic, dynamiki plazmy lub przebiegu przewodzenia ciepła w materiałach.

M. U.