Ogniwa słoneczne w oknach

Ogniwa słoneczne w oknach
Domowe okna byłyby idealną lokalizacją dla ogniw słonecznych, gdyby nie to, że mają wnętrzom dostarczać również słonecznego światła, i to bezpośrednio. Da się to pogodzić – uważają badacze z Uniwersytetu Stanowego Michigan. Budują panele fotowoltaiczne całkowicie przezroczyste, które w najmniejszym stopniu nie będą ograniczać ilości światła przepuszczanego przez szybę.

Pomysł Amerykanów polega na tym, aby „czynnikiem roboczym” w nowego typu ogniwach były zakresy promieniowania elektromagnetycznego niewidzialne dla ludzi, czyli fale ultrafioletowe i podczerwone. W stanie niezakłóconym przechodzą przez ogniwa zakresy fal światła widzialnego, sprawiając, że dla naszego oka nie ma żadnej różnicy pomiędzy panelem fotowoltaicznym a zwykłym oknem.

Nie jest to pierwszy pomysł na przezroczyste ogniwa słoneczne. Kilka miesięcy temu naukowcom z Los Alamos National Laboratory, we współpracy ze swoimi kolegami z włoskiego Università degli Studi di Milano-Bicocca, udało się stworzyć nowy rodzaj kropek kwantowych, które mogą zostać osadzone w przezroczystym polimerze. Naukowcy zaobserwowali, że te kropki kwantowe mogą przechwytywać część promieni słonecznych i przekierowywać je, na przykład do paneli słonecznych umieszczonych po bokach polimeru.