Interfejs mózg-mózg przekazujący całe słowa

Interfejs mózg-mózg przekazujący całe słowa
Po ubiegłorocznych doniesieniach o bezpośredniej komunikacji mózg-mózg via Internet, doniesienia o stworzeniu interfejsu mózgowego nie brzmią już tak sensacyjnie. Jednak „telepatyczne” przekazywanie całych słów przez naukowca z Indii koledze znajdującemu się we Francji robi wrażenie. Opis eksperymentów międzynarodowego zespołu ukazał się w magazynie „PLoS One”.

Do stworzenia interfejsu mózg – komputer naukowcy wykorzystali standardowy elektroencefalogram. Natomiast po drugiej stronie łącza do komunikacji komputer - mózg wykorzystano znaną już metodę przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS). Metoda ta polega na depolaryzacji i hiperpolaryzacji neuronów. Korzysta z indukcji elektromagnetycznej w celu wywołania słabego napięcia elektrycznego przy pomocy szybko zmieniającego się pola magnetycznego. Może to powodować aktywność w poszczególnych częściach mózgu.

Odbierane przez encefalogram impulsy świadczące o określonej aktywności mózgu „nadawcy” zamieniane są na zerojedynkowy kod binarny i przesyłane przez Internet lub inna sieć do urządzenia dekodującego i TMS, który pobudza sferę mózgu odpowiadającą za widzenie. Zespół sygnałów „światło” i „brak światła” tworzy w mózgu obrazy słów przekazanych przez „nadawcę”.