Superkomutery

Superkomutery
Izolatory topologiczne to nie jest nowe pojęcie. Inżynierowie i naukowcy interesują się nimi i ich niezwykłymi właściwościami od dawna. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Utah podali, że udało im się stworzyć nowy materiał tego rodzaju, który daje nadzieje na zbudowanie superszybkich układów komputerowych bez problemu przegrzewania.

 

Według opisu w periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences” nowatorski materiał składa się z warstwy metalu nałożonej na krzemowy półprzewodnik. We wnętrzu zachowuje się jak izolator, zaś na powierzchni przewodzi elektryczność. Kluczową jego właściwością jest szerokość tzw. pasma zabronionego. Dzięki osiągnięciu jego odpowiedniej wartości izolator topologiczny nowego typu może przewodzić elektryczność na powierzchni bez nadmiernego nagrzewana, pozostając w stanie stabilnym.

Uczeni z Utah odkryli, że osiągnąć powyższe można nakładając na krzem warstwę bizmutu. Układ świetnie się sprawdza i pracuje w temperaturze pokojowej. Dodatkową zaletą nowego materiału jest fakt, że wykorzystuje krzem, co sprawia, że dużo łatwiejsza może być integracja z istniejącymi i produkowanymi współcześnie układami elektronicznymi.