Złożone organiczne związki w obłokach Drogi Mlecznej

Złożone organiczne związki w obłokach Drogi Mlecznej
Cyjanek izopropylowy – taką niespodziewaną, bo organiczną i bardzo złożoną substancję odkryli uczeni w jednym z największych obłoków molekularnych gazu i pyłu w Drodze Mlecznej - Sagittarius B2. Głównym autorem badań jest dr Arnaud Belloche z radioastronomicznej dywizji Instytutu Maxa Plancka. A dane pochodzą z obserwatorium ALMA, znajdującego się na pustyni Atacama w Chile.

 

Naukowcy przeprowadzali badania spektralne oddalonej o 27 tysięcy lat świetlnych chmury materii. Odkryte cząsteczki emitują promieniowanie, które zostało wykryte w postaci fal radiowych przez zespół 20 teleskopów w Chile. W obłoku Sagittarius B2 odkrywano już organiczne związki, w tym alkohol winylowy i mrówczan etylu. Jednak łańcuchy cyjanku izopropylowego są najbardziej złożonymi i największymi cząsteczkami dotąd znalezionymi.

Naukowcy zwracają uwagę na ich łańcuchową strukturę, która od razu nasuwa skojarzenia z aminokwasami i łańcuchami DNA. Organiczne cząsteczki nie są czymś niezwykłym w rejonach powstawania gwiazd są to jednak zwykle znacznie prostsze struktury z atomów węgla.