Szczegółowa mapa dna oceanów
Nowa, dwa razy dokładniejsza niż poprzednie, mapa dna morskiego została opracowana na podstawie danych z satelitów przez zespół uczonych z Uniwersytetu w Sydney. Jak podają autorzy opracowania, które opisane jest w najnowszym numerze magazynu „Science”, mapa pozwoli naukowcom poznać lepiej 80 proc. dotychczas nie przebadanego dna oceanicznego.
Jeden z autorów mapy, profesor Dietmar Muller, powiedział, że zniknięcie w pierwszej połowie tego roku samolotu Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych najprawdopodobniej gdzieś w Oceanie Indyjskim, przypomniało, jak bardzo niewiele wiemy o tym, co znajduje się na dnie ziemskich oceanów. Nowy obraz ukazuje nieznane dotychczas struktury, góry i grzbiety, o których nauka nie wiedziała.
Mapa powstała na podstawie danych dostarczanych przez krążące wokół Ziemi satelity od trzech dekad połączonych z nowymi pomiarami pochodzącymi z radarowe wysokościomierza na pokładzie europejskiej sondy CryoSat-2 oraz amerykańsko-francuskiego satelity Jason-1. Nowe pomiary uwzględniają drobne różnice w lokalnych intensywnościach pola grawitacyjnego naszej planety, dzięki czemu obraz był jeszcze dokładniejszy.