Fotowoltaiczne słoneczniki

Fotowoltaiczne słoneczniki
Czy można połączyć w jednej technologii antenę satelitarną ze słonecznikiem? Inżynierowie ze szwajcarskiej firmy Airlight Energy of Biasca chcą udowodnić, że tak. Zaprojektowali dziesięciometrowe talerze wyposażone w kompleksy paneli słonecznych, które przypominają anteny satelitarnej lub radioteleskopy i śledzą promienie Słońca niczym słoneczniki.

Założenie jest takie, że mają to być swoiste energetyczne kombajny, dostarczające nie tylko elektryczności z ogniw fotowoltaicznych, ale również ciepła, czystej wody a nawet, po zastosowaniu pompy ciepła, mogą zasilać chłodziarkę. Zwierciadła rozłożone na ich powierzchni przekazują padające promieniowanie słoneczne i je skupiają na panelach, nawet do 2000 razy. Każdy z sześciu paneli roboczych wyposażony jest w 25 chipów fotowoltaicznych, chłodzonych przepływającą w mikrokanalikach wodą. Moduły fotowoltaiczne dzięki koncentracji energii pracują czterokrotnie wydajniej.

Jeśli wyposażyć je w aparaturę do odsalania wody morskiej urządzenie wykorzystuje gorącą wodę do wytwarzania słodkiej wody w ilości 2500 litrów dziennie. W rejonach oddalonych od morza, zainstalować w miejsce desalinizatora można sprzęt do filtrowania wody. Całość 10-metrowej konstrukcji anteny-kwiatu można złożyć i łatwo przewieźć niewielką ciężarówką.