Robot znajdzie człowieka w gruzowisku
Konstrukcja robota, opracowana na Uniwersytecie Guadalajara w Meksyku, dowodzi, że eksperymenty z rozpoznawaniem twarzy, czy ludzkich sylwetek przez sztuczną inteligencję, nie służą jedynie do zabawy i dowodzenia. W tym przypadku rozpoznawanie kształtu ciała, twarzy, odcisków palców itd. ma służyć, bowiem do ratowania ludzi np. w miejscach katastrof.
Roboty skonstruowane w Meksyku wykorzystują algorytm oparty na sieciach neuronowych. Maszyna, wyposażona w źródło światła, czyli np. lampkę lub latarkę oraz w kamerę stereoskopową, rejestruje obraz a wyspecjalizowane oprogramowywanie potrafi rozróżnić pomiędzy kształtami ludzkiego ciała a np. gruzem w miejscu zasypania. Robot wyposażony jest również w czujniki ruchu, lasery i system detekcji w podczerwieni. Potrafi tworzyć mapy terenu i znajdować ścieżki dotarcia oraz wyjścia.
Na rozpoznawaniu sylwetek ludzkich nie kończą się umiejętności tej robotycznej konstrukcji. Wykrywa również i rozpoznaje odciski palców. Potrafi odróżnić wzór pisma odręcznego. Rozpoznaje twarze oraz częstotliwości głosu ludzkiego. A do tego wszystkiego potrafi analizować sekwencje kodu DNA.