Unifikacja kwantów ze strunami

Unifikacja kwantów ze strunami
Uczeni z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) twierdzą, że znaleźli związek pomiędzy modelami teorii superstrun a mechaniką kwantową. A to, jak sądzą otwiera drogę tzw. M-teorii, rozszerzonej teorii strun do stworzenia podstaw dla całej fizyki. „Rozwiązałoby to tajemnicę pochodzenia mechaniki kwantowej,” mówi profesor USC, Itzhak Bars.

W pracy, która ukazała się w ostatnim numerze periodyku „Physics Letters”, fizycy przeprowadzili operacją odwrotną do praktykowanej zwykle przez współczesnych naukowców. Zamiast weryfikować teorię strun za pomocą mechaniki kwantowej, weryfikowali tę ostatnią wykorzystując teorię strun. Po założeniu, że cała materia składa się z rozdzielających się łączących strun, matematyczny wywód, zdaniem autorów opracowania, został znacznie uproszczony.

Obecnie nie istnieje jedna teoria wyjaśniająca wszystkie interakcje fizyczne zachodzące w dającym się obserwować Wszechświecie. W skali makro stosuje się zasady dynamiki Newtona. W skalach subatomowych fizycy przyjmują relatywistyczną teorię pola, zaś ramą jest mechanika kwantowa. Jednak nieoznaczoność charakterystyczna dla stanów kwantowych stwarza nauce ogromne problemy, sprawiając, że wciąż poszukuje się teorii, która w sposób pełny pozwoliłaby opisać wszystkie stany w każdym wybranym momencie czasowym. I z każdej perspektywy.