Kometa zdobyta!!!
To mały skok dla robota, ale wielki skok dla ludzkości, i dla Europy - takie słowa padły dziś po tym jak odczepiony w godzinach rannych 12. listopada od macierzystej sondy Rosetta, lądownik Philae, po siedmiu godzinach lotu „wylądował” czyli bezpiecznie zbliżył się i osiadł, wczepiając się w powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Bezpieczne zejście zostało potwierdzone za pomocą sygnału przesłanego do Rosetty z urządzenia lądującego.
Philae wylądował na obszarze wskazanym wcześniej przez naukowców, a nazwanym „Agilkia”. To określenie – pochodzące od nazwy egipskiej wyspy na Nilu w południowym Egipcie – ESA wybrała w konkursie, na który napłynęło ponad 8 tys. propozycji nazw ze 135 krajów. Lądownik będzie przyczepiony do powierzchni komety i będzie działał tak długo, aż wystarczy mu energii elektrycznej z baterii słonecznych. Przez kolejnych kilka miesięcy na komecie będą się działy niezwykle interesujące rzeczy, bo powoli zbliża się ona do Słońca i zaczyna być aktywna. Już teraz sonda Rosetta obserwuje wyrzuty strumieni gazu z komety, które z oddali widzimy jako warkocz kometarny. Philae przeprowadzi serię eksperymentów, które pozwolą zbadać wnętrze komety i jej skład, chemiczny.
Swój dział w misji Rosetta mają Polacy. Na powierzchni komety, wraz z lądownikiem znajdzie się też przyrząd Mupus skonstruowany przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Po wylądowaniu na komecie wbije się w jej powierzchnie i będzie m.in. badał temperaturę. Polak Tomasz Bagiński, reżyser filmów animowanych, w tym nominowanej do Oscara „Katedry” był na zlecenie ESA autorem filmu popularyzujący wiedzę o misji Rosetta.Rosetta będzie towarzyszyła swojej komecie do końca 2015 roku i razem z nią zbliży się do Słońca. Sonda jest pierwszym podejściem do szczegółowych badań na powierzchni jądra kometarnego i z orbity wokół niego. Pierwotnym celem misji miała być kometa 46P/Wirtanen, do której sonda miała wystartować w styczniu 2003 r. i dotrzeć w 2011 roku. Plan ten został zarzucony po awarii rakiety Ariane 5 w grudniu 2002 r. Opóźnienie początku na 2004 rok spowodowało zmianę planowanego celu na kometę okresową 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
Oto komputerowa animacja przebiegu lądowania na komecie: