Kwazary tworzą największą znaną strukturę we Wszechświecie
93 kwazary, bardzo jasne i bardzo odległe obiekty z czarnymi dziurami w centrum, tworzą ogromną, największą ze znanych we Wszechświecie strukturę, w której osie obrotu owych czarnych dziur są wzajemnie skorelowane ze sobą. Twierdzą tak astronomowie z belgijskiego Uniwersytetu w Liège na podstawie obserwacji z „bardzo wielkiego teleskopu” (VLT) w Chile i instrumentu o nazwie FORS.
Kwazary, o których mowa rozkładają się na obszarze przestrzeni o rozmiarach miliardów lat świetlnych a światło z nich pochodzące, które obecnie obserwujemy pochodzi z okresu, gdy Wszechświat był trzy razy młodszy niż jest teraz. Obiekty rozkładają się na kształt przypominającej sieć struktury, w której włókna materii otaczają puste przestrzenie.
Osie obrotu czarnych dziur w środku kwazarów układają się równolegle w stosunku do siebie i wzdłuż „włókna”, które tworzą. Jak podkreślają naukowcy, prawdopodobieństwo, że osie ułożyły się tak przypadkowo jest mniejsze niż jeden procent. Oczywiście bezpośrednie obserwacje czarnych dziur i układu dżetów z nich wychodzących nie było możliwe. Dokonano tego pośrednio, za pomocą pomiarów polaryzacji światła.