Raspberry Pi+: kolejne akcesoria

Raspberry Pi+: kolejne akcesoria
Właśnie w sprzedaży pojawiły się nowe akcesoria dla Raspberry Pi A+ i B+: „ProtoPi Plus Side” i „PiTail” firmy msx-elektronika.pl. ProtoPi Plus Side to rozwinięcie ProtoPi Plus prezentowanego już na łamach Młodego Technika. Służy do wygodnego wyprowadzenia złącza GPIO Raspberry Pi A+/B+ (RPi+) na płytkę stykową.

 Moduł ten przypomina kształtem literę T. W jego górnej części umieszczono 40-pinowe gniazdo, które łączy się taśmą z GPIO RPi+. Na „skrzydełkach” wyprowadzono masę (GND) oraz zasilanie 3,3 i 5V w taki sposób, że wpina się je do niebieskich i czerwonych linii płytki stykowej. Dzięki temu układowi możemy zaoszczędzić na kilku kablach, co w praktyce oznacza większy porządek na płytce. Należy jedynie pamiętać, że z jednej strony płytki na czerwonej szynie mamy 3,3V a z drugiej 5V.

rapberry

Rysunek 1. ProtoPi Plus Side z msx-elektronika.pl

Pozostałe piny wyprowadzono na „nóżce” litery T. Na jednej stronie znajdziecie wszystkie porty specyficzne dla Raspberry Pi B+ oraz GPIO24, GPIO25, GPIO26, i GPIO7 (CE1), 3v3 i GND. Na przeciwnej stronie zgrupowano pozostałe porty modelu B, 5V i GND – razem 2 kolumny po 16 rzędów. Wszystkie wyprowadzenia są jasno opisane za pomocą numeracji BCM. Porty UART (GPIO14, GPIO15 - TxD/RxD), I2C (GPIO2 i 3 – SDA i SDL) oraz SPI (MOSI, MISO, CLK, CE0 i CE1 – GPIO10, 19, 11, 8 i 7) opisano zgodnie z pełnionymi dodatkowymi funkcjami. „Side” zajmuje jedynie dwie środkowe kolumny na płytce stykowej - „normalne” ProtoPi aż 5. Producent użył precyzyjnych szpilek, co znacznie ułatwia montaż.

Kupując to rozszerzenie zwróćcie uwagę, że na rynku sprzedawane są co najmniej 2 rodzaje płytek stykowych. Niektóre z nich, np. 400-polowe, mają gniazda linii niebieskich i czerwonych przesunięte w stosunku do głównego pola. W ten sposób nie tworzą regularnego rastra 2,54 mm. Skrzydełka ProtoPi Plus Side nie będą do nich pasować. Moduł ten działa jedynie z płytkami o regularnym rastrze, np. większość 830-polowych.

rapberry1

Rysunek 2. Płytka prototypowa z przesuniętymi gniazdami – nie dla ProtoPi Side

Druga z nowości to PiTail. PiTail to nic innego jak 40-żyłowa taśma z jednej strony zarobiona 40-pinowym gniazdem (2x20) a z drugiej – stykami goldpin (oba do rastra 2.54 mm).

rapberry2

Rysunek 3. PiTail z msx-elektronika.pl

Gniazdo pasuje do złącza GPIO Raspberry Pi B+. Styki po drugiej stronie taśmy grupujemy zgodnie z aktualnymi potrzebami wkładając je we wtyki typu goldpin. Wraz z PiTail producent dostarcza pokaźny zestaw tych wtyków, co pozwala na zestawienie wielu różnych konfiguracji. Przed włączeniem zasilania Raspberry koniecznie zaróbcie (lub zabezpieczcie) wszystkie styki! Niedogodność polega na tym, że zwarcie niektórych pinów GPIO może skończyć się trwałym uszkodzeniem Raspberry.

Dla portów skonfigurowanych jako wejście, dzięki ich wysokiej impedancji, podanie 3,3V lub GND po prostu ustali ich stan logiczny. Ale podanie napięcia na pin skonfigurowany jako wyjściowy, zwarcie napięcia z masą – w najlepszym wypadku zresetuje RPi, w najgorszym – narazi Was na kupno nowej Raspberry. Z tego powodu producent dostarcza w komplecie zestaw dodatkowych 40 pojedynczych wtyków. Użyjcie je do zabezpieczenia wolnych styków. Zachowajcie również ostrożność przy kolejnym „przegrupowywaniu” wyprowadzeń. Języczki blokujące styki we wtyczkach goldpin są stosunkowo delikatne i łatwo je wyłamać. Jeżeli nie macie wprawy w ich demontażu, większość wtyczek może okazać się jednorazowa. Na szczęście kosztują dosłownie grosze.

Podsumowując: PropoPi Plus Side bardzo przypadł mi do gustu. Porządnie wykonany i opisany, zajmuje niewiele miejsca na płytce stykowej - jest zdecydowanie praktyczniejszy od swojego protoplasty. Pamiętajcie jednak, że nie pasuje do niektórych płytek stykowych. Koszt to około 30 złotych. Jeżeli chodzi o PiTail – może być przydatny, ale przed użyciem trzeba zabezpieczyć wszystkie wolne styki. Kosztuje około 25 złotych.