Budynki oddające ciepło

Budynki oddające ciepło
W najnowszym numerze czasopisma „Nature” opisany został  niezwykły system chłodzenia pomysłu grupy badaczy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Jego niezwykłość polega nie tylko na tym, że chce wykorzystać w procesie chłodzenia przestrzeń kosmiczną, ale również, że do jego działania nie potrzeba elektryczności.
Naukowcy pod kierownictwem doktora Aaswatha Ramana postanowili zbudować z nanomateriałów osłonę, która odbijałaby większość energii słonecznej a jednocześnie wypromieniowywałaby ciepło na zewnątrz w kierunku przestrzeni kosmicznej. Proces radiacji ciepła występuje na Ziemi naturalnie, jednak jednocześnie powierzchnia naszej planety pochłania energię słoneczną, co sprawia, że jej temperatura nie spada a nawet rośnie.

Podczas testów materiału będącego utkaną za pomocą nanotechnik strukturą - mieszanką dwutlenku krzemu i dwutlenku hafnu, przeprowadzonych jeszcze w grudniu 2013 roku w Kalifornii udawało się w sposób stały obniżyć temperaturę budynku z pokryciem na dachu o 4.9 °C w porównaniu z otoczeniem. Materiałem takim można pokrywać nie tylko dachy, ale również inne powierzchnie budynków. Trwają prace nad zastąpieniem drogiego dwutlenku hafnu znacznie tańszym dwutlenkiem tytanu.