Biologiczny dron
W amerykańskim ośrodku Ames Research Center skonstruowano nowy typ drona składającego się z materiałów łatwo biodegradowalnych. Dzięki temu w przypadku np. rozbicia maszyny rozkładałaby się szybko a pozostałości nie budziłyby podejrzeń, co przy wojskowych zadaniach, ma znaczenie. Pierwszy prototyp zbudowany został z… grzybni.
Uprawą materiału do budowy biodronów zajmuje się firma Ecovative Design, przygotowująca normalnie swój produkt na potrzeby producentów wina (w opakowaniach) lub jako wypełniacz do desek surfingowych. Grzybniowy wypełniacz opakowuje się w celulozę produkowaną przez bakterie i pokrywa śliną os. I mamy już komponenty drona.
Obwody elektroniczne są nadrukowywane za pomocą srebrnego nano-atramentu. Jednak pewnych części, takich jak śmigła i inne elementy układu napędowego oraz baterie nie da się na razie wykonać z materiałów szybko rozkładających się. Jednak konstruktorzy mają nadzieję, że i te elementy uda się wymienić na zbudowane z bio-materiałów. Pracują np. nad czujnikami, których budową