Biogaz do wykorzystania w kosmosie

Biogaz do wykorzystania w kosmosie
O autobusie zasilanym gazem z odpadów komunalnych pisaliśmy całkiem niedawno. Okazuje się, że myśl, aby wykorzystać energetyczny potencjał tego wszystkiego, co… hm pozostaje po ludzkiej przemianie materii, sięga już gwiazd. Uczeni proponują, bowiem wykorzystanie odchodów do produkcji paliwa rakietowego.
Na łamach specjalistycznego periodyku „Advances in Space Research”  naukowcy z Uniwersytetu Florydy informują, że udało im się opracować metodę przetwarzania biogazu na paliwo do silników rakietowych. NASA dostarczyła im odpowiednią ilość odpadków (syntezowanych chemicznie), które mogą powstać podczas dłuższego pobytu w kosmosie astronautów. Oprócz tego, co oczywiste, były tam również resztki jedzenia, brudy po praniu itp. Abhishek Dhoble i Pratap Pullammanappallil z florydzkiej uczelni badali, ile uda się w tego otrzymać metanu. Gaz ten od pewnego czasu rozważany jest jako alternatywa dla wodoru w silnikach rakietowych – budowany przez SpaceX silnik rakietowy Raptor ma używać metanu i ciekłego tlenu.

W opracowanych przez nich procesie beztlenowej fermentacji udało się uzyskać przeciętnie 290 litrów metanu na jednego członka załogi w ciągu tygodnia. Ponadto system wytwarza 750 litrów wody nie nadającej się do picia, którą jednak można w procesie elektrolizy rozłożyć na wodór i tlen – oba gazy z pewnością przydadzą się w podróży kosmicznej.