Rekordowy miniakcelerator
W liczbach bezwzględnych moc miniakceleratora stworzonego w kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence Berkeley, jest oczywiście znacznie mniejsza niż np. Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN. Jednak te 4,25 GeV, które uzyskano w 9-centymetrowej rurce o grubości 500 mikrometrów w przeliczeniu na długość laserowej wiązki z BELLA (Berkeley Lab Laser Accelerator) daje wynik znacznie lepszy, niż tradycyjne akceleratory.
Chodzi przede wszystkim o stosunek uzyskanej mocy do długości wiązki. Naukowcy z BELLA potrzebowali zaledwie 14 metrów, aby za pomocą wiązki laserowej przyspieszyć do takiej mocy elektrony. Jest to jednocześnie światowy rekord dla akceleratorów plazmowych. Informacje o tych eksperymentach podało czasopismo naukowe „Physical Review Letters”.
Akcelerator plazmowy jest urządzeniem do przyspieszania naładowanych cząstek, takich jak elektrony, pozytrony i jony, przy wykorzystaniu pola elektrycznego w powiązaniu z falą wytworzoną w plazmie elektronowej. Fala tworzona jest na drodze krótkiego laserowego impulsu światła lub za pomocą impulsu elektronowego przez plazmę. Technika rokuje możliwości budowy akceleratorów cząstek o bardzo dużej wydajności oraz dużo mniejszych rozmiarach, w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań i związanych z nimi kosztów. Mini-akcelerator w BELLA wykorzystuje impulsy laserowe światła do nadania energii plazmie w cienkiej rurce.