Germanowy układ scalony będzie szybszy

Germanowy układ scalony będzie szybszy

Kto pamięta, że pierwszy tranzystor z 1947 roku oparty był na germanie a nie na krzemie, być może będzie nieco zdziwiony, że jak do tej pory nie zbudowano jeszcze użytecznego germanowego układu scalonego. Skonstruowano go dopiero niedawno na amerykańskim Uniwersytecie Purdue, który zresztą 67 lat temu dostarczył do Bell Labs najważniejszy element pierwszego tranzystora – oczyszczony german.

Naukowcy zbudowali układ w technologii CMOS, na podstawie, której współcześnie (complementary metal-oxide semiconductor) wytwarza się krzemową elektronikę. W tym przypadku jednak krzem został zastąpiony przez german. Do tej pory uważano, że materiał ten nadaje się do budowy tranzystorów wyłącznie typu p.  Odkrycie z Purdue polega na opracowaniu metody wykonania z tego pierwiastka również tranzystora typu n. W układach scalonych CMOS potrzeba obu typów półprzewodnika.

Dlaczego german? Uczeni twierdzą, że charakteryzuje się większą „mobilnością elektronów i dziur”, co teoretycznie pozwoliłoby na zbudowanie szybszych obwodów półprzewodnikowych. Osiągnięcie naukowców z Purdue zostanie zaprezentowane podczas konferencji 2014 IEEE International Electron Devices Meeting, odbywającej się w dniach 15-17 grudnia w San Francisco.