Rosetta: woda na komecie nie taka sama jak na Ziemi

Rosetta: woda na komecie nie taka sama jak na Ziemi
Według najnowszych danych napływających z sondy Rosetta, która okrąża od kilku miesięcy kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko, woda na tej komecie na inny skład izotopowy niż ta, która znajduje się w ziemskich zbiornikach wodnych. Wskazują na to wyniki badań za pomocą instrumentu ROSINA (Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neural Analysis) znajdującego się na pokładzie sondy Rosetta.

Stosunek deuteru do wodoru w parze wodnej badanej spektroskopowo na powierzchni komety jest trzy razy większy niż w ziemskiej wodzie. Znajdująca się tam woda nie ma więc żadnego powinowactwa z tą na naszej planecie. Oznaczać to może, że ziemska woda nie pochodzi z komet, a przynajmniej nie z takich  jak 67P.

Opublikowane wyniki badań wskazują, że przynajmniej połowa wody, która jest na planecie Ziemia powstała zanim powstała nasza gwiazda. Dla naukowców, którzy opublikowali wyników swoich badań w magazynie „Science”, nie jest jasne jednak, czy woda pochodzi z chmury będącej fazą zalążkową Układu Słonecznego, czy w ogóle przybyła z zewnątrz.