Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zaćmienie Słońca w Polsce

Zaćmienie Słońca w Polsce
W piątek 20. marca pomiędzy 9:45 rano a 12:07 (z minutowymi wahaniami zależnymi od dokładnej lokalizacji) będzie można obserwować pierwsze od lat zaćmienie Słońca. Księżyc zasłoni dysk słoneczny w naszym kraju maksymalnie do 63-76 proc. jego powierzchni (znów - zależnie od lokalizacji). Maksimum zjawiska wystąpi w okolicach godz. 10:00. Według prognoz pogody, będzie słonecznie, zatem zaćmienie będzie dobrze widoczne dla każdego chętnego do obserwacji.

Warto rzucić okiem na niebo, choćby dlatego, że kolejny raz zaćmienie będziemy mogli w Polsce oglądać dopiero 10. czerwca 2021 roku, i będzie to zaćmienie bardzo nieznaczne. Następne, lepiej widoczne, nastąpi dopiero 12. sierpnia 2026 r. Całkowite zaćmienie Słońca będzie można w Polsce zaobserwować dopiero w 2135 roku.

Zaćmienia Słońca nie wolno oglądać bezpośrednio gołym okiem. Jeszcze bardziej niebezpiecznym pomysłem jest obserwacja za pomocą lornetki czy lunety nie wyposażonych w specjalne filtry. Jeśli ktoś nie ma specjalnego sprzętu do obserwacji, okularów z odpowiednim filtrem lub mylarowej folii Baadera do zakładania na sprzęt optyczny, to może wykorzystać maskę lub okulary spawalnicze. Do obserwacji zaćmienia Słońca nie powinno się używać obiegowo polecanych okularów przeciwsłonecznych, kliszy fotograficznej, płyt CD, dyskietek, okopconego szkła, ani zdjęć rentgenowskich. Tego rodzaju materiały nie chronią przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV i obserwacja zaćmienia Słońca za ich pośrednictwem może przyczynić się do trwałego uszkodzenia wzroku.