Tajna baza izraelskiej armii…

Tajna baza izraelskiej armii…
Izraelskie wojsko zakończyło budowę bazy, która służyć będzie do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni. Umieszczono ją głęboko pod ziemią, w centralnym rejonie kraju. Częścią obiektu jest działający przez całą dobę war room, mający zapewnić wojskowym siłom Izraela potencjał niezbędny do prowadzenia rozmaitych działań i akcji. Informację o zakończeniu budowy podał izraelski portal YnetNews.

Placówka będzie również odpowiadać za ochronę wojskowych danych i zapewnienie komunikacji online w czasie prowadzonych operacji. Centrum ma zapewnić ochronę cybernetyczną nawet w wypadku zmasowanego cyberataku, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Będą tam stacjonować żołnierze, pracownicy wywiadu oraz inni eksperci niezbędni w sytuacji kryzysowej.

Komentatorzy sugerują, że jest to początek budowy przez Izrael regularnej cyberarmii. Wojskowi tego państwa od pewnego czasu zapowiadają powstanie specjalnego dowództwa do działań w sferze elektronicznej i telekomunikacyjnej, którego rola będzie porównywalna z zadaniami, jakie wypełnia amerykańska formacja United States Cyber Command (USCYBERCOM).