Bezemisyjne kapsuły przyszłości

Bezemisyjne kapsuły przyszłości
Podczas targów Geneva International Motor Show firmy Italdesign i Airbus przedstawiły koncepcję Pop.Up, czyli pierwszego modularnego, w pełni elektrycznego, bezemisyjnego systemu transportowego, który ma ograniczyć wzmożony ruch na drogach w zatłoczonych megamiastach. Pop.Up to wizja transportu multimodalnego, który w pełni wykorzystuje zarówno przestrzeń naziemną, jak i powietrzną.

Jak czytamy w prasowym komunikacie, system Pop.Up składa się z trzech „warstw”. Pierwszą jest platforma sztucznej inteligencji, która na podstawie wiedzy o użytkownikach zarządza podróżą, oferując alternatywne scenariusze użycia i zapewniając bezproblemowy dojazd do celu. Drugą stanowi pojazd w kształcie kapsuły pasażerskiej, który może łączyć się z dwoma różnymi i niezależnymi, napędzanymi elektrycznie modułami (naziemnym i napowietrznym) – przy czym kapsuła Pop.Up potrafi też integrować się z innymi środkami transportu publicznego. Trzecia „warstwa” to moduł interfejsu, który utrzymuje dialog z użytkownikami w środowisku wirtualnym.

Kluczowym elementem projektu jest wspomniana kapsuła pasażerska. Ten samonośny kokon z włókna węglowego ma 2,6 m długości, 1,4 m wysokości i 1,5 m szerokości. Zmienia się w miejski samochód, łącząc się z modułem naziemnym, który ma podwozie z włókna węglowego i jest zasilany akumulatorowo. Podczas podróży przez zatłoczone miasto odłącza się zaś od modułu naziemnego i jest przenoszona przez moduł powietrzny o wymiarach 5×4,4 m, napędzany ośmioma przeciwbieżnymi wirnikami. Kiedy pasażerowie dotrą do celu, moduły powietrzne i naziemne wraz z kapsułą autonomicznie wracają do specjalnych stacji ładowania, gdzie czekają na następnych klientów.