Android wyprzedził Windowsa

Android wyprzedził Windowsa
Według opublikowanych przez firmę StatCounter danych, od wiosny 2017 r. najczęściej używanym przez internautów systemem operacyjnym jest już nie Windows, lecz Android.

Analizie poddano ruch generowany przez smartfony, tablety, komputery i konsole. Okazało się, że w marcu 2017 r. Android odpowiadał za 37,93% ruchu na monitorowanych przez StatCounter stronach internetowych, podczas gdy Windows osiągał 37,91%. Przewaga na razie jest minimalna, ale rok temu proporcje wynosiły 47,32% do 29,34% na korzyść systemu Microsoftu. Tendencja uległa zatem wyraźnej zmianie.

Jeśli wziąć pod uwagę różne typy urządzeń, popularność systemów rozkłada się jednak inaczej. W segmencie komórek zdecydowanie dominuje Android, który opanował 71,61% rynku. Na drugim miejscu jest iOS, z udziałem na poziomie 19,5%. Windows zajmuje dopiero piątą pozycję, z wynikiem… jednoprocentowym. System Microsoftu bezapelacyjnie wygrywa natomiast na komputerach – jest tam prawdziwym hegemonem, obejmującym blisko 85% internetowych działań. Na drugim miejscu figuruje OS X, z niecałymi 12%.