Falcon Heavy i kosmiczny kabriolet

Falcon Heavy i kosmiczny kabriolet
Około godziny 21:45, mimo początkowych opóźnień ze względu na pogodę, obył się pierwszy start najpotężniejszej obecnie rakiety na świecie - Falcon'a Heavy.

Główne człony zostały opracowane w oparciu o Falcon'a 9, do startu rakieta używa 27 silników Merlin 1D, generujących ciąg 22 819 kN, czyli mniej więcej tyle co 18 Boeingów 747. Najnowsza rakieta SpaceX może wynieść na orbitę ziemską dwa razy tyle kilogramów co jej największa konkurentka -Delta IV Heavy, przy 1/3 kosztów. Celem tej misji było przetestowanie całej rakiety, przy takich testach zazwyczaj zamiast ładunku w ładowni umieszcza się np. blok betonu, ale Elon Musk postanowił umieścić tam czerwoną Teslę Roadster z siedzącym za kierownicą manekinem w skafandrze SpaceX. Samochód ze Starmanem przy akompaniamencie piosenki Life On Mars Dawida Bowiego, granej z głośników został umieszczony na orbicie i będzie dryfował w przestrzeni kosmicznej po wieki.

Rakieta jest oczywiście wielokrotnego użytku, dwa człony boczne, bezpiecznie wylądowały na wyznaczonych lądowiskach, ale ze środkowym, który miał wylądować na barce na morzu, jak odbywało się to już w przypadku Falcona 9, stracono kontakt (będziemy raportować o wszelkich informacjach dotyczących lądowania).

[Aktualizacja]

Główny człon z powodu awarii silników wpadł do wody, nie mniej jednak cała misja jest wielkim sukcesem, który zmienił branżę lotów kosmicznych.

 

Poniżej umieszczamy kilka zdjęć oraz film z przebiegu lotu (warto obejrzeć cały, a zwłaszcza końcówkę z muzyką):

 

Majestatyczna sylwetka

 
 
Fantazyjny ładunek
 
 
 
Start
 
 
 
Starman w kosmosie
 
 
Plan lotu
 
 
 
Jednoczesne lądowanie dwóch członów nośnych
 
 
 
... i film (w 29:40 sekundzie zaczyna się końcowe odliczanie)

 
oraz animacja z odpowiednią muzyką