Zdalnie sterowane myszy

Zdalnie sterowane myszy
Naukowcy z koreańskiego instytutu KAIST stworzyli myszy-cyborgi. Są ślepo posłuszne rozkazom ludzkich operatorów, całkowicie ignorując swoje naturalne popędy, w tym głód, i na żądanie przemierzając labirynt laboratoryjny aż do utraty sił. Wykorzystano do tego optogenetykę, metodę niedawno opisywaną w "Młodym Techniku".

Zespół badawczy "włamał się" do mózgu myszy za pomocą wprowadzonych tam przewodów. Technika optogenetyczna pozwoliła manipulować aktywnością neuronów w żywej tkance. Włączanie i wyłączanie aktywności polega na wykorzystaniu specjalnych białek reagujących na światło.

Koreańczycy uważają, że m.in. dzięki ich badaniom otwiera się droga do wykorzystywania w rozmaitych zadaniach zwierząt zamiast zdalnie sterowanych maszyn. W porównaniu do sztywnych i podatnych na błędy konstrukcji robotycznych są one bowiem znacznie bardziej zwinne i zdolne do pokonywania trudnego terenu.

- Zwierzęta są w stanie żyć oraz poruszać się w złożonych środowiskach - powiedział dla serwisu IEEE Spectrum Daesoo Kim, kierownik projektu badawczego. - I oczywiście nie potrzebują baterii.