Nowa figura geometryczna ukryta w ludzkiej skórze

Nowa figura geometryczna ukryta w ludzkiej skórze
Natura nie przestaje nas zaskakiwać. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył właśnie nieznany nauce kształt. który ukrywał się w komórkach tkanki nabłonkowej.

Nabłonek pełni w naszym organizmie przede wszystkim funkcję ochronną - tworzy skórę, wyścieła jamy ciała i okrywa narządy wewnętrzne. W zależności od pełnionej funkcji i miejsca występowania komórki nabłonka przybierają różne kształty - np. sześcianów, graniastosłupów czy walców. Dotychczas sądzono, że opisano już wszystkie możliwe warianty. Byliśmy jednak w błędzie, co wykazały przeprowadzone niedawno symulacje komputerowe zachowania się tej tkanki. Przewidziały one bowiem istnienie nieznanych matematykom figur - skutoidów.

 
Rys. 2. Dwa połączone ze sobą skutoidy.

 

Skutoid (ang. scutoid) to graniastosłup, w którym jedna z podstaw jest pięcio-, a druga sześciokątna. Dodatkowo jedna z krawędzi jest ścięta w charakterystyczny klin. Kształt ten nie był dotychczas opisany i nie miał własnej nazwy. Nowa wynika z podobieństwa skutoidu do pancerza niektórych owadów (łac Scutellum).

Rys. 3. Od lewej: klin ścięty, ostrosłup ścięty, pryzmatoid i skutoid.
Rys. 3. Od lewej: klin ścięty, ostrosłup ścięty, pryzmatoid i skutoid.

 

Formowanie się części komórek nabłonkowych w kształt skutoidu jest nieprzypadkowe, gdyż takie rozwiązanie jest korzystne energetycznie i pozwala na swobodne uginanie się tkanki.

Potwierdzono już występowanie komórek w tej formie w tkance nabłonkowej muszki owocowej (Drosophila melanogaster) i danio pręgowanego (Danio rerio). Biorąc pod uwagę podobieństwo w budowie nabłonka w całym królestwie zwierząt można z powodzeniem założyć, że również w naszym ciele znajdują się skutoidy.

Nowe odkrycie pozwala nam lepiej zrozumieć przestrzenne ułożenie tkanki nabłonkowej, co może pomóc w transplantologii i inżynierii tkankowej przy projektowaniu i tworzeniu sztucznych organów.

 

źródło: Sciencealert.com; zdjęcia: Deviantart.net, Nature.com, Wikimedia.org