Bateria w płynie

Bateria w płynie
Ciekawą metodę zasilania pojazdów elektrycznych zaproponowali niedawno badacze z University of Glasgow. Na łamach Nature Chemistry zapewniają, że ich nowa "bateria w płynie" pozwala znacząco skrócić czas ładowania takiego samochodu i wydłużyć jego zasięg.

Nowatorski wynalazek wykorzystuje do magazynowania energii wodny roztwór zawierający polioksoaniony o wzorze [P2W18O62]6−. Ulegają one odwracalnej reakcji protonizacji tj. przyłączeniu lub odłączeniu kationów wodoru. Dzięki temu bateria może przechowywać energię elektryczną z bardzo wysoką wydajnością (teoretyczna gęstość energii to aż 1 000 Wh l−1). Co ciekawe układ taki może służyć także jako magazyn wodoru uwalnianego "na żądanie", co z kolei przyda się w samochodach napędzanych tym paliwem.

Potencjał nowego wynalazku jest ogromny, ponieważ zniknąłby problem długiego czasu ładowania samochodowej baterii. Wystarczyłoby wypompować zużyty elektrolit i napełnić układ nowym - na tej samej zasadzie, na jakiej dziś tankujemy nasze samochody. Zużyty roztwór po "naładowaniu" można by wykorzystać ponownie.

Jest jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać rewolucję, ale z pewnością warto przyjrzeć się dalszym badaniom nad tym wynalazkiem.

 

źródła: Digit.fyi, Nature.com; zdjęcie: Maxpixel.net