10-cio minutowy test na raka
Metylacja DNA to proces przyłączania grup metylowych do zasad azotowych nukleotydów. Zachodzi on naturalnie w naszych komórkach i jest odpowiedzialny m.in. za odpowiednią specyfikację tkanek w trakcie rozwoju organizmu. Zaburzenia w procesie metylacji są cechą charakterystyczną niektórych chorób, w tym raka. W większości rodzajów nowotworów dochodzi do ściśle określonych zmian we wzajemnym położeniu grup metylowych. Ich obserwacja może więc posłużyć jako uniwersalna technika diagnostyczna. Przynajmniej w teorii, bo dotychczas nie istniała metoda pozwalająca na łatwą detekcję tych zmian.
Badacze z University of Queensland odkryli, że patologiczne odstępstwa w rozkładzie grup metylowych wpływają na fizykochemiczne właściwości cząsteczki DNA, a w szczególności na jej zachowanie w roztworze. Wykorzystując mikroskop o dużej rozdzielczości zauważyli, że zmieniona nowotworowo cząsteczka ma inną strukturę trójwymiarową niż zdrowe DNA - inaczej "układa się" w przestrzeni. Ma też mniejszą niż w przypadku niezmienionego DNA tendencję do agregacji, a ponadto wykazuje zwiększone powinowactwo do powierzchni metali (np. cząstek złota). Tą właściwość wykorzystano do opracowania szybkiej metody wykrywania zmian nowotworowych, w której różnicę można zauważyć gołym okiem.
W ramach badań przeanalizowano ponad 200 próbek ludzkiej tkanki na obecność kilku rodzajów chorób nowotworowych, w tym raka piersi i prostaty, i osiągnięto 90% skuteczność. Efektywność nowej metody zostanie potwierdzona w trakcie badań klinicznych.
źródła: Nature.com, Cnn.com; zdjęcie: Pixabay.com