Niewielki implant pomoże w walce z nadwagą

Niewielki implant pomoże w walce z nadwagą
Inżynierowie z University of Wisconsin-Madison stworzyli proste, niewymagające zewnętrznego zasilania urządzenie, które może pomóc w walce z nadwagą. Implant wielkości monety po wszczepieniu w pobliżu żołądka stymuluje układ nerwowy wywołując uczucie pełności. Badania potwierdzające skuteczność tej terapii u szczurów opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

Obecnie na świecie z otyłością zmaga się ponad 700 milionów osób dorosłych i dzieci. Być może prace prowadzone przez zespół prof. Xudong Wanga pomogą w walce z tą chorobą. Zaprojektowany przez nich implant pod wpływem naturalnych ruchów tkanki mięśniowej żołądka generuje niewielkie impulsy elektryczne, które stymulują nerw błędny. Jest on najdłuższym z nerwów czaszkowych i odpowiada m.in. za odczuwanie głodu i sytości. Jego pobudzanie pozwala zniwelować uczucie głodu już po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości pożywienia.

W przypadku badanych szczurów nowa terapia w krótkim czasie spowodowała niemal 40% spadek masy ciała. Efekt jej działania jest całkowicie odwracalny - po usunięciu implantu szczury wracały do swojej wagi sprzed zabiegu.

Istnieją już podobne rozwiązania wykorzystujące stymulację nerwu błędnego do odchudzania. Są one jednak znacznie bardziej skomplikowane w budowie, a do ich działania konieczne jest zasilanie zewnętrzne. Implant prof. Wanga ma prostą konstrukcję, jest niewielki i nie wymaga baterii, gdyż działa pod wpływem aktywności żołądka wywołanej podanym pożywieniem. Można więc powiedzieć, że uruchamia się “na żądanie”.

Prof. Wang jest twórcą wielu innych ciekawych urządzeń, w tym np. implantu ładującego się pod wpływem bicia serca czy zasilanego ruchem opatrunku. Jego nowy wynalazek trafi do badań klinicznych po pozytywnym przejściu kolejnych testów na zwierzętach.

 

źródło: Engr.wisc.edu; zdjęcie: Cdn.pixabay.com