"Roboty cząsteczkowe" naśladują żywy organizm
Zespół amerykańskich badaczy z MIT oraz Uniwersytetów Columbia, Cornella i Harvarda skonstruował szereg niewielkich "robotów cząsteczkowych" (ang. particle robots) w postaci dysków o bardzo prostej konstrukcji.
Potrafią tylko rozszerzać się i kurczyć, a każdy z nich wyposażony został w czujnik światła oraz magnesy na obwodzie dysku, które umożliwiają łączenie się w grupy. Stworzony przez naukowców specjalny algorytm kontroluje pulsację pojedynczej jednostki w zależności od natężenia i kierunku padania światła.
Roboty nie komunikują się bezpośrednio ze sobą, a mimo to pracując w grupie potrafią przemieszczać się w kierunku światła, unikając przy tym przeszkód bądź transportując ładunek.
Szczegółowe działanie systemu przedstawia krótki materiał filmowy (w języku angielskim):
Naukowcy analizowali zachowanie się rzeczywistego układu złożonego z dwóch tuzinów robotów. Ponadto przeprowadzili także szereg symulacji komputerowych z wykorzystaniem bardziej złożonych systemów (nawet do 100 000 jednostek).
Badania wykazały, że układ działał sprawnie nawet po awarii części robotów. Żadnego wpływu nie miało również dodawanie nowych jednostek w trakcie przemieszczania się grupy.
W kolejnym kroku twórcy planują stworzenie bardziej złożonych, zminiaturyzowanych robotów, co pozwoliłoby na analizę zachowania się znacznie większych grup.
Naukowcy wykazali, że systemy naśladujące w działaniu układy biologiczne są dużo bardziej elastyczne i niezawodne. Niewykluczone więc, że taka właśnie będzie przyszłość robotyki.
źródło: scitechdaily.com, zdjęcie: en.es-static.us