Rekord wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa

Rekord wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa
Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli możliwość zachodzenia nadprzewodnictwa - czyli zdolności przewodzenia energii elektrycznej bez strat - w najwyższych temperaturach, jakie kiedykolwiek dla tego zjawiska zanotowano. Wykorzystując zaawansowaną technologię w Narodowym Laboratorium Argonne, zespół tamtejszych specjalistów badał klasę materiałów, w których obserwował nadprzewodnictwo w temperaturach bliskich -23°C. To skok aż o ok. 50 stopni w porównaniu z poprzednim potwierdzonym rekordem.

Mimo że nadprzewodnictwo zachodziło pod bardzo wysokim ciśnieniem, wynik stanowi duży krok w kierunku wywoływania tego zjawiska w temperaturze pokojowej. Wyniki opublikowano w maju w czasopiśmie "Nature". Współautorami badań są prof. Vitali Prakapenka oraz doktorant Eran Greenberg.

Materiały, których używano do doświadczeń, to wodorki. Szczególne zainteresowanie od pewnego czasu wzbudzał nadwodorek lantanowy. W trakcie eksperymentów okazało się, że pod działaniem ciśnień rzędu 150-170 gigapaskali niezwykle cienkie próbki tego materiału wykazują zdolność do nadprzewodnictwa. Osiągnięta temperatura jest już rekordowo wysoka, teraz więc naukowcy zastanawiają się, jak obniżyć potrzebne ciśnienie.