Laboratoryjne mini-słońce

Laboratoryjne mini-słońce
Miniaturową replikę naszej gwiazdy, wyposażoną we własne silne pole elektromagnetyczne, stworzyli badacze z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych. Mają oni nadzieję, że model ten pomoże lepiej poznać naturę wiatru słonecznego i wyrzutów masy słonecznej. Potrafi m.in. generować bąble plazmowe podobne do tych formujących się na Słońcu.

W praktyce wygląda to tak, że naukowcy skonstruowali aluminiową komorę próżniową o średnicy trzech metrów, którą nazwali "wielką czerwoną kulą". W jej wnętrzu odtwarzane są zjawiska fizyczne znane nam ze Słońca i jego otoczenia. Model gwiazdy ma w środku magnes, który imituje pole magnetyczne. Naukowcy pompują do wnętrza hel, który jonizowany zmienia się w plazmę. Zastosowany w konstrukcji prąd elektryczny wraz z polem magnetycznym powoduje obracanie się kuli plazmy.

"Wiemy, że Słońce jest obracającą się kulą plazmy, a więc wytwarzamy plazmę w dipolowym polu magnetycznym, a następnie obracamy ją i obserwujemy, co się dzieje", tłumaczy serwisowi Space.com Ethan Peterson, absolwent wydziału fizyki uniwersytetu i główny autor badań. "Wielka czerwona kula” wytworzyła swoją pierwszą plazmę już w 2012 roku. Od tamtej pory model jest doskonalony, by docelowo osiągnąć stan doskonale imitujący warunki słoneczne.

źródło: www.space.com