Najmniejszy znany silnik wielkości jonu

Najmniejszy znany silnik wielkości jonu
Międzynarodowy zespół fizyków stworzył układ jonowy, określany jako najmniejszy silnik na świecie. W istocie jest to pojedynczy jon wapnia, czyli 10 miliardów razy mniejszy niż przeciętny silnik samochodowy, który został opracowany przez grupę uczonych, kierowaną przez prof. Ferdynanda Schmidta-Kalera i Ulricha Poschingera z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji w Niemczech.

Medium roboczym w siniku jonowym jest spin - jednostka momentu obrotowego na poziomie atomowym. Służy do przekształcania energii cieplnej wiązek laserowych w drgania lub wibracje uwięzionego jonu.Wibracje te działają jak koło zamachowe, a ich energia jest przekazywana w kwantach, jednostkach znanych z mechaniki kwantowej. "Nasze koło zamachowe pozwala zmierzyć moc wyjściową silnika w skali atomowej", wyjaśnia w komunikacie prasowym współautor badania Mark Mitchison, z grupy QuSys na dublińskim Trinity College.

Silnik jonowy znajdujący się w pozycji spoczynkowej (stanie podstawowym), o najniższej energii i najwyższej stabilności jaki przewiduje fizyka kwantowa, po stymulacji wiązką laserową, popycha koło zamachowe, aby działało coraz szybciej - relacjonuje w opisie badań zespół naukowy.

źródło: www.popularmechanics.com