Sztuczna skóra magnetyczna

Sztuczna skóra magnetyczna
Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technicznego im. Króla Abdullaha opracowali elastyczną skórę, która nadaje trwałe właściwości magnetyczne wszystkim powierzchniom, na które jest nakładana. Sztuczna skóra, opisana w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Wiley's Advanced Materials Technologies, może mieć wiele interesujących zastosowań. 

Powłoka, opracowana przez zespół pod kierownictwem prof. Jürgena Kosela, jest cienka i bardzo elastyczna. Dzięki właściwościom magnetycznym, po nałożeniu na skórę człowieka, może być łatwo monitorowana przez czujnik magnetyczny, znajdujący się w pobliżu. Na przykład, jeśli użytkownik nałoży ją na powiekę, umożliwia śledzenie ruchów gałek ocznych. Jeśli nałożyć ją na palce, może pomóc w monitorowaniu reakcji fizjologicznych człowieka lub nawet w kontrolowaniu przełączników bez ich dotykania.

Większość istniejących rozwiązań tzw. sztucznej skóry wymaga dodatkowych komponentów elektronicznych i skomplikowanych procesów mikroprodukcji. Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu im. Króla Abdullaha skóra magnetyczna jest łatwa w wytwarzaniu, ponieważ powstaje przez zmieszanie matrycy elastomerowej z proszkiem magnetycznym, a następnie suszenie tej mieszanki w temperaturze pokojowej. Po zakończeniu tego prostego procesu materiał jest namagnesowywany elektromagnesami lub magnesami stałymi.

Źródło: techxplore.com