Droga Mleczna w 3D

Droga Mleczna w 3D
Naukowcy z projektu OGLE z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali mapę 3D naszej Galaktyki, Drogi Mlecznej, z której wynika m.in., że nie jest ona płaskim dyskiem. Dokonali tego na podstawie obserwacji gwiazd Cefeid. Publikacja na ten temat ukazała się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science".

Przygotowana przez Polaków mapa precyzuje kształt dysku naszej galaktyki. Słońce leży ok. 50 lat świetlnych nad jego płaszczyzną. Dysk jest płaski od centrum do średnicy 25 tys. lat świetlnych, ale dalej się zakrzywia. To ostatnie podejrzewano już wcześniej, ale po raz pierwszy udało się zbadać dokładnie zakrzywienia w trzech wymiarach.

Nie są znane przyczyny tych zmian brzegowych. Podejrzewa się oddziaływania z innymi galaktykami, wpływ gazu międzygalaktycznego, albo ciemnej materii, ewentualnie działanie wszystkich tych czynników po trosze lub jakiegoś nieznanego nam jeszcze efektu.

Dzięki danym dla licznej grupy Cefeid i pomiarom prędkości radialnych z satelity Gaia zespołowi udało się również ustalić dokładną krzywą rotacji Galaktyki. Wyznaczona przez astronomów z OGLE ma większy zakres niż w dotychczasowych wyliczeniach. Wynik pomiarów potwierdza stałą prędkość gwiazd prawie aż do samych granic galaktycznego dysku, co jest argumentem za istnieniem ciemnej materii.