Badania gwiazd - laboratoryjne minisłońce

Badania gwiazd - laboratoryjne minisłońce
Miniaturową replikę naszej gwiazdy, wyposażoną we własne silne pole elektromagnetyczne, stworzyli badacze z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych. Mają nadzieję, że model ten pomoże lepiej poznać naturę wiatru słonecznego i wyrzutów masy słonecznej. Potrafi on m.in. generować bąble plazmowe podobne do tych formujących się na Słońcu.

W praktyce wygląda to tak, że naukowcy skonstruowali aluminiową komorę próżniową o średnicy 3 m, którą nazwali "wielką czerwoną kulą". W jej wnętrzu odtwarzane są zjawiska fizyczne znane nam ze Słońca i jego otoczenia. Model gwiazdy ma w środku magnes imitujący pole magnetyczne. Badacze pompują do wewnątrz hel, który następnie jest jonizowany, zamieniając się w plazmę. Zastosowany w konstrukcji prąd elektryczny wraz z polem magnetycznym powoduje obracanie się kuli plazmy.

- Wiemy, że Słońce jest obracającą się kulą plazmy, a więc wytwarzamy plazmę w dipolowym polu magnetycznym, a następnie obracamy ją i obserwujemy, co się dzieje - tłumaczy serwisowi Space.com Ethan Peterson, absolwent wydziału fizyki Uniwersytetu Wisconsin-Madison i główny autor badań.

Jak dodał, "wielka czerwona kula" wytworzyła swoją pierwszą plazmę jeszcze w 2012 r. Od tamtego czasu model jest doskonalony, by osiągnąć w ostatnim czasie stan w idealnym stopniu imitujący warunki słoneczne.