Kometa międzygwiezdna sfotografowania w kolorze

Kometa międzygwiezdna sfotografowania w kolorze
Po raz pierwszy w historii udało się zarejestrować na zdjęciu kometę, która przyleciała do naszego Układu Słonecznego z przestrzeni międzygwiezdnej. W dodatku mamy obraz obiektu oznaczonego C/2019 Q4 (Borisov) w kolorze - dzięki użyciu spektrografu Północnego Teleskopu Gemini znajdującego się na szczycie wulkanu Maunakea na Hawajach.

Obraz przedstawia bardzo wyraźny ogon, wskazujący na wyrzut gazów, co wyraźnie wskazuje na o obiekt kometarny – zwracają uwagę przedstawiciele obserwatorium. W celu stworzenia jednego barwnego obrazu przez Piotra Guzika i Michała Drahusa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie połączone zostały obserwacje w dwóch kolorowych pasmach (filtrach). W „Nature Astronomy” ukaże się wkrótce opis obserwacji komety z wykorzystaniem zarówno 4,2-metrowego teleskopu Williama Herschela na Wyspach Kanaryjskich, jak i 8,2-metrowego północnego teleskopu Gemini.

Odkryta w gwiazdozbiorze Kasjopei 30 sierpnia tego roku przez rosyjskiego astronoma-amatora Giennadija Borysowa kometa weszła do Układu Słonecznego pod kątem mniej więcej prostopadłym do jego płaszczyzny. Jej orbity nie da się wytłumaczyć wpływami planet i innych obiektów w naszym Układzie, co zaklasyfikowało ją jako obiekt z zewnątrz. Ostatnim obiektem z przestrzeni międzygwiezdnej, który wpadł do nas dwa lata temu była Oumuamua, uznana za bardzo wydłużony obiekt asteroidopodobny, a niektórzy dostrzegali w nim i w jego zachowaniu statek lub fragment statku kosmicznego obcych.

Źródło: www.forbes.com

Mirosław Usidus