Drewno i nić pajęcza zamiast plastiku
Aby wyprodukować ten innowacyjny biodegradowalny materiał, naukowcy z fińskiego Uniwersytetu Aalto i tamtejszego Centrum Badań Technicznych VTT wykorzystali zwykłą pulpę brzozową, która została rozdrobniona na drobne włókna zwane celulozowymi nanowłóknami (zob. nanotechnologia). Jako spoiwo zastosowano tkaninę, z której powstają pajęczyny. Przędza nie została pobrana z utkanej przez pająka pajęczyny.
Wyprodukowały ją bakterie z syntetycznym DNA. „W przyszłości możemy produkować podobne kompozyty z nieco innych elementów konstrukcyjnych i uzyskać inny zestaw właściwości dla innych zastosowań,” wyjaśniał w komunikacie dla mediów Pezhman Mohammadi z VTT. „Obecnie pracujemy nad tworzeniem nowych materiałów kompozytowych do zastosowania m. in. w implantach, przedmiotach odpornych na uderzenia i innych produktach”.
Opracowany w Finlandii nowy materiał daje szansę na powstanie tworzywa rzeczywiście biodegradowalnego, bo choć produkty o tej nazwie znane są na rynku od lat, w różnych raportach zaznacza się, że prawdziwa biodegradacja rzadko ma miejsce. W 2015 roku, wyniki badań opublikowane w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) zatytułowane „Biodegradable Plastics and Marine Litter. Misconceptions, Concerns and Impacts on Marine Environments” wykazały, że całkowita biodegradacja tworzyw sztucznych rzadko występuje nawet w produktach oznaczonych jako „biodegradowalne”.
Źródło: www.salon.com
Mirosław Usidus