Ten niezwykły robot zrewolucjonizuje operacje mózgu

Ten niezwykły robot zrewolucjonizuje operacje mózgu
Badacze z Massachusetts Institute of Technology zaprojektowali robota medycznego z przypominającym miniaturowego węża ramieniem, który z łatwością poradzi sobie z przeprowadzeniem precyzyjnych zabiegów wewnątrz naczyń krwionośnych ludzkiego mózgu.

Urządzenie może znaleźć zastosowanie m.in. przy leczeniu tętniaków czy usuwaniu niebezpiecznych zakrzepów grożących udarem. Twórcy opisują działanie swojego wynalazku na łamach magazynu Science Robotics.

Ramię operacyjne robota ma postać bardzo cienkiej, elastycznej nici średnicy poniżej 1 mm, która wykonana została z tworzywa sztucznego o właściwościach magnetycznych. Dodatkowo pokrywa ją miękki, całkowicie biokompatybilny hydrożel, dzięki czemu może gładko przemieszczać się wewnątrz delikatnych naczyń krwionośnych bez obaw o ich uszkodzenie. Do poruszania się ramię wykorzystuje zewnętrzne pole magnetyczne - brak więc złożonych elementów mechanicznych, a cała konstrukcja jest stosunkowo prosta.

W jednym z eksperymentów twórcy wprowadzili prototypowe urządzenie do makiety układu krwionośnego wykonanej z przezroczystego tworzywa sztucznego. Przebieg tego doświadczenia możemy zobaczyć na poniższym materiale video:

Co prawda nie prowadzono jeszcze testów na ludziach, tym niemniej przyszłość tego wynalazku jest bardzo obiecująca. Na uwagę zwraca nie tylko precyzyjność działania robota, ale również możliwość wykorzystania go przy operacjach wykonywanych zdalnie. Prowadzący taki zabieg specjalista mógłby znajdować się w dowolnym miejscu na świecie - do pracy wystarczyłby mu panel sterujący urządzenia oraz połączenie z internetem.
Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne dla obu stron. Pacjenci mogliby mieć bowiem dużo łatwiejszy dostęp do wysokiej klasy specjalistów, lekarze natomiast poświęcaliby mniej czasu na przygotowanie się do zabiegu i nie byliby narażeni na wykorzystywane w takich przypadkach promieniowanie rentgenowskie.

Źródła:
blogs.discovermagazine.com
robotics.sciencemag.org

Piotr Fic