Pies Boston Dynamics już do kupienia

Pies Boston Dynamics już do kupienia
Robot już całkiem dobrze znany z popularnych w sieci filmików, pod udoskonaleniach i pewnych zmianach w wyglądzie zewnętrznym jest teraz dostępny w sprzedaży, choć na razie dla wybranych klientów.

Boston Dynamics opublikowała film reklamujący Spota, bo tak się robotyczny pies nazywa. Demonstruje na nim, jak robot porusza się w trudnym terenie, podnosi elementy konstrukcyjne, jak radzi sobie w złych warunkach pogodowych i podnosi po upadku.

Wideo i strona promocyjna produktu pokazują w szczegółach różne możliwości Spota. Na przykład to, że może poruszać się z prędkością 1,6 metra na sekundę, wyposażony jest w kamery 360 stopni, które zapewniają pełen zakres widzenia, a także jego odporność na kurz i wodę oraz zdolność do pracy w temperaturach od -20 do 45 stopni Celsjusza.

Robot Spot nie jest dostępny dla wszystkich. Jest dostarczany „wybranym wczesnym klientom” z przeznaczeniem do wykorzystania na budowach, prac przy instalacjach gazowych i elektroenergetycznych oraz w bezpieczeństwie publicznym. Aby zdobyć maszynę dla siebie, przedsiębiorstwa z tych branż muszą składać wnioski na stronie internetowej. Cena nie jest publicznie znana. Szacuje się, że chętni muszą zapłacić za Spota mniej więcej równowartość ceny nowego samochodu.

Źródło: edition.cnn.com

Mirosław Usidus