Głosowy przewodnik Google Maps dla niewidomych

Głosowy przewodnik Google Maps dla niewidomych
Zespół tworzący usługę Google Maps ogłosił wprowadzenie dodatkowej funkcji, która serwuje szczegółowe wskazówki głosowe osobom, które słabo widzą, lub są zupełnie niewidome. Za inicjatywą wdrożenia takiego rozwiązania stoi analityk Google z Tokio, Wakana Sugiyama, analityk biznesowa, który jest całkowicie niewidoma i używa laski do poruszania się. Spędziła z zespołem Map Google ostatni rok opracowując narzędzie dla takich osób jak ona.

Użytkownicy, na razie tylko w Japonii i USA, będą mogły aktywować nową funkcję w Mapach Google (przeczytaj również test innych aplikacji do nawigacji) zarówno na systemie Android, jak i iOS. Aplikacja dostarcza powiadomień, ostrzeżenia, a także wskazuje kierunek na zasadzie podobnej do kompasu. Aby włączyć tę funkcję, użytkownicy mogą przejść do ustawień Map Google i wybrać opcję "Nawigacja" a następnie szczegółowe funkcje przewodnictwa głosowego.

Chociaż celem nowej funkcji Google Map jest w pierwszym rzędzie pomoc dla osób niedowidzących, zwraca się uwagę, że stanowi ona duże udogodnienie dla osób widzących normalnie, które jednak nie mogą korzystać z ekranu w danej chwili, bo mają czymś zajęte ręce. Jest to zarazem krok w kierunku w pełni funkcjonalnego interfejsu głosowego dla użytkowników urządzeń elektronicznych.

Źródło: www.forbes.com

Mirosław Usidus