Testujemy aplikacje... Nawigacja bez Google’a

Testujemy aplikacje... Nawigacja bez Google’a
Czas na test aplikacji mobilnych, które pomogą nam w terenie - mapy offline, nawigacja, pozycjonowanie satelitarne, ścieżki rowerowe czy piesze.

 ViewRanger Trails & Maps

Aplikacja pozwala na zaplanowanie wycieczki pieszej lub rowerowej - w górach, przez las czy polami. Oferuje darmowe mapy offline, w tym wersje wyspecjalizowane, a także płatne, bardziej szczegółowe.

Zaskakuje duża liczba ścieżek rowerowych i propozycji ciekawych wypraw, które idealnie sprawdzą się na weekend. Sporą rekomendacją dla apki może być fakt, że używało jej już ok. dwustu ekip poszukiwawczych i ratowniczych. Współpracuje ze smartwatchami w systemie Android Wear.

Program proponuje też elementy społecznościowe. Pozwala zarejestrować własne odbyte wyprawy i udostępniać je innym użytkownikom. Udostępniane są również trasy polecane przez renomowanych globtroterów i magazyny podróżnicze. Łącznie w aplikacji można znaleźć 150 tys. tras, rekomendowanych na całym świecie.

Maps.me

Rozwijane przez Rosjan mapy i nawigacja w aplikacji Maps.me nie potrzebują do działania Internetu. Działanie w trybie offline, które odróżnia je od Google’a, dla wielu stanowi sporą zaletę. Aby skorzystać z map Maps.me, musimy tylko pobrać dane obszary do pamięci urządzenia. Jeśli tego nie zrobimy i zaczniemy na dowolnym obszarze przybliżać mapę, wówczas po pewnej chwili - gdy będzie wymagane wczytanie szczegółowych danych dotyczących danej lokalizacji - pojawi się komunikat z prośbą o pobranie paczki map danego kraju.

Aplikacja bazuje na mapach projektu OpenStreetMap. Ich twórcami jest społeczność internetowa, funkcjonująca na podobnej zasadzie, jak Wikipedia. Każdy z zarejestrowanych użytkowników może więc dodawać i edytować zawarte tam informacje.

Mapy OSM, a tym samym te stosowane w aplikacji Maps.me, rekomendowane są do użytku m.in. za dokładne odwzorowania terenu i ulic. Szczegółowo ukazano na nich drogi gruntowe i ścieżki leśne, co jest szczególnie przydatne w wędrówkach w terenie.

OsmAnd

Program OsmAnd stworzono na system Android – służy do nawigacji GPS, a działa w oparciu o dane z OpenStreetMap. Łączy w sobie wiele funkcji. Działa w trybie offline, ale niedawna aktualizacja pozwala również na korzystanie z niego online, a także obsługę dodatkowych warstw.

Na klasyczną warstwę mapy OsmAnd możemy nałożyć mapę rowerową, Wikimapę, a nawet zdjęcia satelitarne Microsoftu. Dane w apce aktualizowane są co dwa tygodnie. Przewidziano też możliwość wyszukiwania adresów, atrakcji turystycznych itp.

Ciekawostką jest fakt, że aplikacja obsługuje komunikaty głosowe - działają dobrze nawet w języku polskim, choć dopiero po zainstalowaniu syntezatora mowy Ivona. Da się w niej uruchomić różne profile nawigacji (samochód, rower, pieszo). Użytkownik ma też możliwość zgłoszenia błędu na mapie w serwisie OpenStreetBugs bezpośrednio z aplikacji.

Geoportal Mobile

Jest to oficjalna aplikacja rządowego projektu Geoportal.gov.pl. Zawiera dokładne mapy satelitarne Polski, porównywalne lub - wg niektórych - nawet lepsze od map satelitarnych Google Maps. Obsługuje skany starych i niezwykle dokładnych map topograficznych w skali 1:25 000 i 1:50 000.

Wyposażona została w funkcję modelowania rzeźby terenu, która w połączeniu z mapami topograficznymi daje ciekawe rezultaty. Innymi słowy, możemy na telefonie odtworzyć poglądowe ukształtowanie terenu w 3D i na to nałożyć półprzezroczystą mapę topograficzną.

Geoportal i jego aplikacja dostarcza nam również informacji o dokładnych granicach administracyjnych i nazwach geograficznych. Ta opcja może być przydatna np. do zorientowania się, na terenie jakiej gminy leży wskazany fragment obszaru. Niestety, apka nie ma trybu offline i nie pozwala zapisywać map czy ich fragmentów.

Latitude Longitude

Aplikacja ta pozwala udostępniać innym własną pozycję na mapie, czyli szerokość i długość geograficzną. Wykorzystywany jest do tego GPS, choć można się obyć bez pozycjonowania satelitarnego - oczywiście z mniejszą dokładnością. Swoje aktualne położenie da się udostępniać innej osobie, można ją też poszukiwać i znajdować, a także koordynować wzajemnie swoje ruchy, aby np. dotrzeć razem do ustalonego na mapie punktu.

Najbardziej oczywistym zastosowaniem tej aplikacji jest poszukiwanie osób, drogi czy ustalonych celów wędrówki. Wśród innych zastosowań są również np. wybór ciekawych zabaw terenowych, poszukiwanie "skarbów", podchody, biegi na orientację itp.

Aplikacja pozwala udostępniać swoje koordynaty na różne sposoby - przez e-mail oraz serwisy społecznościowe, takie jak Google+, Facebook, Twitter, komunikator Skype i SMS-y. Można też kopiować własną pozycję do innych aplikacji mobilnych, programów i na strony internetowe.