Ford patentuje drona, którego można wypuścić z bagażnika samochodu

Ford patentuje drona, którego można wypuścić z bagażnika samochodu
Producent samochodów opatentował drona, który kierowca może uruchomić z pojazdu. Może on podążać za pojazdem i wykonywać funkcje związane z bezpieczeństwem i pomocą w nagłych wypadkach. Dron to model quadcoptera, który może zostać skonfigurowany i zaprogramowany za pomocą komputera pokładowego pojazdu.

Zgodnie z opisem patentowym, dron może być ładowany i przechowywany w bagażniku pojazdu między kolejnymi uruchomieniami. Ford podkreśla, że patent może być zastosowany do wszystkich modeli jego pojazdów, od samochodów ciężarowych przez sedany po SUV-y i crossovery. Producent aut nie przesądza w tej chwili, czy wyprodukuje maszynę latającą sam, czy też będzie z nim współpracować w tej sprawie firma zewnętrzna.

Zdaniem przedstawicieli Forda, dron mógłby być używany np. przy wypadkach, pomagając służbom ratowniczym zlokalizować pojazd. Dron miałby wysyłać sygnały świetlne lokalizujące auto i dźwiękowe, aby zwrócić innym uwagę na miejsce wypadku. Dron mógł również komunikować się z osobami udzielającymi pierwszej pomocy, przesyłać zdjęcia z wypadku oraz przesyłać współrzędne i wskazówki do najbliższej jednostki ratowniczej. Inne potencjalne funkcje to także tryb follow, w którym urządzenie rejestruje na filmie pojazd i jego ruchy oraz tryb bezpieczeństwa, w którym dron patroluje otoczenie pojazdu. Istnieje również możliwość ręcznego sterowania dronem.

Źródło: www.caranddriver.com

Mirosław Usidus