Finał Gdynia E(x)ploryWeek – nagrody dla zwycięzców Konkursu Naukowego

Finał Gdynia E(x)ploryWeek – nagrody dla zwycięzców Konkursu Naukowego
Anna Aldona Skierska, Szymon Kanikowski i Bartosz Piechocki stanęli na podium w finale największego w kraju konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na zakończenie wydarzenia Gdynia E(x)ploryWeek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, którego patronem medialnym był "Młody Technik".

"Gdynia E(x)ploryWeek to wydarzenie na które czekam cały rok. Jest to cudowny czas, a jego największą wartością jest spotkanie z tyloma wspaniałymi osobami zainteresowanymi nauką. Jest to na pewno jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń dla kogoś, kto lubi odkrywać świat, lubi zadawać pytania. Jestem ogromnie wzruszona, że po 4 latach z E(x)plory mój projekt został tak wysoko oceniony," powiedziała Anna Aldona Skierska, zwyciężczyni Konkursu Naukowego E(x)plory 2019.

56 młodych ludzi w wieku od 13-20 lat wzięło udział w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory. 33 projekty wyłonione spośród 177 podczas eliminacji w 5 miastach Polski. Jury zdecydowało, że w poniższych pomysłach drzemie największy potencjał:

1. Nagroda główna, 10 000 zł dla Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina za projekt "Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne"

2. Druga nagroda, 7 000 zł dla Szymona Kanikowskiego z Poznania za projekt "Wykrywacz raka"

3. Trzecia Nagroda, 5 000 zł dla Bartosza Piechockiego z Poznania za projekt "Safeflight - innovative idea for a wingmodification"

W tym roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie. Poziom był bardzo wyrównany - nie tylko jakość tych projektów jest wielka, ale także poziom wiedzy młodych naukowców jest bardzo imponujący - powiedział przewodniczący Jury, Dr Wojciech Kuźmierkiewicz z Fundacji Naukowej Polpharmy.

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A. Oprócz wymienionych pozycji, przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu "Innowator jutra", w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt. Został nim Oskar Makowski za projekt "Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową". Zdobył 1168 głosów. Otrzymał bon w wysokości 2 000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

Oprócz nagród głównych były również specjalne. Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska trafiła do Mateusza Malikowskiego, Julii Kosińskiej, Kamili Wiśniewskiej z Torunia za projekt "Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy". Wrocławski Park Technologiczny oraz Firma DPD nagrodziły Jacka Orszulika za projekt "BWSD - Bicycle Warning System for the Deaf".

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma przyznały nagrodę Piotrowi Walczakowi z Warszawy za projekt "Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M". Fundacja Zaawansowanych Technologii uhonorowała Krzysztofa Piotrowskiego z Białegostoku Nagrodą za Innowacje społeczną za projekt "Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny".

Gdynia E(x)ploryWeek zrzesza ponad 3000 uczestników rocznie. W ciągu trzech dni odbywały się warsztaty i pokazy naukowe dla szkół, IX Kongres "Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji" oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory. Była to już ósma edycja wydarzenia. Program E(x)plory wspiera jednak młodych naukowców przez cały rok, realizując staże i programy naukowe oraz umożliwiając młodym ludziom udział w konkursach i konferencjach międzynarodowych.

Więcej o Programie E(x)plory na www.explory.pl . Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Mirosław Usidus