Mikroskop ze smartfona i kilku drobiazgów

Mikroskop ze smartfona i kilku drobiazgów
Diple jest to niewielki przenośny zestaw, który przekształca smartfona w mikroskop. Jego twórcy zbierają pieniądze na rozwój projektu w serwisie Kickstarter. W promocyjnym filmie podają, że za pomocą zestawu możliwe jest m. in. oglądanie ludzkich krwinek lub bakterii. Zestaw ma być relatywnie tanią alternatywą dla prostszych modeli mikroskopów.

Kompaktowe, przenośne pudełko zawiera źródło światła, podstawkę dla próbek/mikroskopu, slajdy i metalową płytkę z systemem optycznym. Oferowane są różne wersje cenowe. Nie tylko tym, którzy chcą obserwować mikroorganizmy lub żywe komórki, ale także osobom interesującym się mineralogią i materiałoznawstwem. DIPLE oferuje trzy poziomy powiększania (35x, 75x i 150x, zależnie od rodzaju zestawu). Regulacja powiększenia odbywa się za pomocą zoomu telefonu.

Zdaniem twórców Diple, z firmy SmartMicroOptics, użytkownicy będą w stanie osiągnąć za pomocą ich zestawu nawet tysiąckrotne zanim „pojawi się pokselacja”, chociaż będzie to też „zależało od możliwości aparatów telefonicznych”. Urządzenie ma wejść na rynek w maju-czerwcu 2020 roku i ma kosztować równowartość 40 dolarów.

Mirosław Usidus