Składany telefon na łańcuchach blokowych

Składany telefon na łańcuchach blokowych
Do sprzedaży wchodzi niezwykły modułowy, zabezpieczony przez blockchain aparat telefoniczny Blok on Blok (BOB), który został zaprezentowany podczas targów CES 2019 na początku tego roku zaś nadchodzące CES 2020 przyznało mu prestiżową nagrodę Innovation Award Honoree. Za konstrukcją stoi Pundi X, jedna z największych zdecentralizowanych sieci sprzedaży kryptowalut.

BOB, wcześniej nazywany XPhone, oferuje całkowicie zdecentralizowany ekosystem, dzięki któremu użytkownicy mają całkowitą kontrolę nad swoimi danymi. Oparty jest na systemie operacyjnym Function X OS, typu open-source. Ponieważ korzysta z ekosystemu łańcuchów blokowych, każde działanie w telefonie, takie jak: wysyłanie SMS-ów, wykonywanie połączeń, przeglądanie stron internetowych i udostępnianie plików, odbywa się w sieci zdecentralizowanej, dzięki czemu jest ona mocno zaszyfrowana i tym samym bezpieczna. Każda jednostka BOB jest węzłem obsługującym cały system Function X blockchain.

Dodatkowo telefon obsługuje system Android 9.0 Pie w trybie tradycyjnym. Jest napędzany przez chipset Qualcomm Snapdragon 660 z procesorem graficznym Adreno 512 i połączony z 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci masowej. BOB ma 4,97-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli,16:9). Telefon jest wyposażony w główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 48 MP oraz przedni aparat o rozdzielczości 16 MP. Ponadto jest to także telefon modułowy, co oznacza, że użytkownicy mogą składać go z różnych komponentów, tworząc spersonalizowane wersje. Każda sztuka aparatu BOB jest dostarczana z zestawem montażowym MOD zawierającym kilka standardowych modułów. Niestandardowe części kupuje się na stronie internetowej firmy.

Źródło: www.techradar.com

Mirosław Usidus