Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pierwsza teleportacja pomiędzy procesorami

Pierwsza teleportacja pomiędzy procesorami
Badacze z Laboratoriów Inżynierii Kwantowej (QET Labs) na Uniwersytecie w Bristolu po raz pierwszy zaprezentowali kwantową teleportację informacji pomiędzy dwoma programowalnymi fotonicznymi układami scalonymi, co, jak uważają, jest kamieniem milowym na drodze do efektywnej komunikacji kwantowej i komputerów kwantowych.

Ich praca, opublikowana w „Nature Physics” demonstruje urządzenia w skali mikroprocesorowej, wykorzystujące zasady mechaniki kwantowej do manipulacji pojedynczymi cząstkami światła w programowalnych obwodach nanoskalowych. Układy te są zdolne do kodowania informacji kwantowej w świetle generowanym przez obwody i mogą przetwarzać informacje kwantowe z wysoką wydajnością i wyjątkowo niskim poziomem szumu. Przeprowadzona demonstracja daję nadzieję na wytwarzanie bardziej złożonych obwodów kwantowych niż obecnie znane.

Teleportacja kwantowa pozwala na przeniesienie stanu kwantowego cząstki z jednego miejsca do drugiego z wykorzystaniem zjawiska splątania Współautor badań Dan Llewellyn skomentował to w ten sposób: „Udało nam się zademonstrować wysokiej jakości połączenie za pomocą splątania w dwóch chipach w laboratorium, w których fotony na każdym z nich mają ten sam stan kwantowy”. Wyniki wykazały niezwykle wysoką wierność teleportacji kwantowej na poziomie 91 proc. Ponadto, naukowcy zademonstrowali kilka innych ważnych funkcji, w tym wymianę splątania (wymaganą w przypadku wzmacniaczy i sieci kwantowych) oraz czterofotonowe stany GHZ (wymagane w obliczeniach kwantowych i kwantowym internecie).

Źródło: phys.org

Mirosław Usidus